פרסם אצלנו
צור קשר
יום שלישי 09.08.2022
מסתמן: היו"ר הבא של חברת החשמל – האלוף (במיל') אילן בירן
01/08/2022 17:58

את מועמדותו לתפקיד מקדמים שרת האנרגיה קארין אלהרר ושר האוצר אביגדור ליברמן ביחד עם מנהלת רשות החברות הממשלתיות מיכל רוזנבוים. בתוך כך דירקטוריון חברת החשמל אישר היום את מינויו של מאיר שפיגלר למנכ"ל בפועל של חברת החשמל.

 האלוף (במיל') אילן בירן הוא המועמד המסתמן לתפקיד יו"ר חברת החשמל, כך נודע ל"כלכליסט". את מועמדותו לתפקיד מקדמים שרת האנרגיה קארין אלהרר ושר האוצר אביגדור ליברמן ביחד עם מנהלת רשות החברות הממשלתיות מיכל רוזנבוים. ל"כלכליסט" נודע כי בימים האחרונים ליברמן ואלהרר גם נפגשו עם בירן במסגרת קידום מועמדותו לתפקיד. בירן כיהן בעבר בתפקיד יו"ר החברה הביטחונית-ממשלתית רפאל, מנועי בית שמש וחברת הלוויין yes. הוא היה דירקטור בבנק הפועלים, בתעשייה האווירית ובנטפים.

בתוך כך דירקטוריון חברת החשמל קבע היום (חמישי) עובדות בשטח כשאישר את מינויו של מנכ"ל הביטוח הלאומי היוצא מאיר שפיגלר לתפקיד מנכ"ל בפועל של חברת החשמל. 
החלטת הדירקטוריון לקדם את מינויו של שפיגלר התקבלה בלי ששרת האנרגיה אלהרר חתמה על המינוי, וזאת כשברקע מחלוקות עמוקות בינה לבין מנהלת רשות החברות הממשלתיות רוזנבוים.
מינויו של שפיגלר לתפקיד אושר בוועדת המינויים, בראשות השופטת בדימוס בלהה גילאור, ביוני האחרון. קידום המינוי עוכב ברקע לבדיקה שהזמינה רשות החברות, כדי לבחון את טענותיו של דב בהרב, שמונה לתפקיד יו"ר חברת החשמל ופרש ממנו כעבור שלושה שבועות בלבד.
בהרב נימק את פרישתו בכך שנחשף למעורבות אגרסיבית של שיקולים פוליטיים בתהליך הבחירה של המנכ"ל. הבודק שמונה בידי רשות החברות הגיש לרוזנבוים דו"ח, שכולל בין השאר ביקורת חריפה על בהרב עצמו. בעקבות הדו"ח רוזנבוים הודיעה לבהרב כי הוא לא יכהן בתפקידי דירקטור בחברות ממשלתיות. בעבר כיהן בהרב כיו"ר התעשייה האווירית.
הדו"ח של הבודק החיצוני סלל לחברי ועדת גילאור את הדרך לאישור מינויו של שפיגלר. אלא שלאחר שניתן אישור זה שרת האנרגיה אלהרר הבהירה כי לא תחתום על מינויו טרם תקבל את הדו"ח המלא של תוצאות הבדיקה שהזמינה רשות החברות.
 
כלכליסט | יובל אזולאי | 21.7.22

מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy