פרסם אצלנו
צור קשר
יום שלישי 09.08.2022
"רוסיה סוחטת אותנו": מדינות האיחוד האירופי התבקשו לחתוך ב-15% את השימוש בגז
01/08/2022 17:59

בנציבות האירופית ביקשו מהמדינות החברות באיחוד לחתוך את הצריכה עד 31 במרץ 2023; בשלב זה התוכנית היא וולנטרית - אך תהפוך להוראה מחייבת אם יירשם מחסור חמור בגז במדינות האיחוד.

 המדינות באירופה מתבקשות לחתוך בלפחות 15% את השימוש שלהן בגז טבעי עד לאביב הבא – כחלק ממהלך שמוביל האיחור האירופי לצמצם את יבוא הגז מרוסיה.

הנציבות האירופית, הרשות המבצעת של האיחוד, פרסמה היום את התוכנית האסטרטגית למוכנות של מדינות האיחוד לחורף הקרוב, שבו צפויה כמדי חורף עלייה חדה בביקושים לאנרגיה. זאת בשעה שמדינות רבות באירופה תלויות במידה רבה ביבוא נפט מרוסיה – תלות שהפכה לבעייתית מאד לאחר הפלישה לאוקראינה.
 ברקע: הודעה שהוציאה השבוע ענקית הגז הרוסית גזפרום, לפיה היא לא תוכל לעמוד בחוזי הגז שלה עם הבלוק האירופי., בשל "כוח עליון". ההנחה היא שההחלטה של גז פרוסם, שבשליטת הממשלה הרוסית, היא חלק מהתגובה של הקרמלין לסנקציות של המערב.
"רוסיה סוחטת אותנו. רוסיה משתמשת באנרגיה כנשק ולפיכך לכל מקרה, של ניתוח משמעותי מהגז הורסי או ניתוח מוחלט, אירופה צריכה להיות מוכנה", אמרה היום במסיבת עיתונאים מיוחדת נשיאת הנציבות אורסולה פון דר ליין.
לפי הצעת הנציבות, 27 המדינות החברות באיחוד יצמצמו את צריכת הגז שלהם ב-15% בין 1 באוגוסט 2022 ל-31 במרץ 2023. כדי לעמוד ביעד השאפתני הזה, המדינות החברות יידרשו לעדכן את תוכניות החירום שלהן ולהעביר עדכון דו חודשי לנציבות על ההתקדמות לקראת היעד האמור. 
התוכנית היא בשלב זה וולונטרית אך בהודעה ציינה הנציבות שהיא תהפוך להוראה מחייבת אם יירשם מחסור חמור בגז במדינות האיחוד. נכון להיום, שתי מדינות חברות מנותקות לחלוטין מגז רוסי והיבוא ל-12 מדינות הוא חלקי בלבד.
 
כלכליסט | חדשות חוץ | 20.7.22

מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy