פרסם אצלנו
צור קשר
יום שישי 21.06.2024
דליה אנרגיה: "OPC ונוי ניצלו את כוחן למנוע מאתנו לגייס הון לתשלום עבור תחנת אשכול"
08/08/2023 14:11

דליה פנתה לוועדת המכרזים של חברת החשמל בטענה כי המתחרות ניסו להתערב בהחלטות גופים מממנים שלה במכרז על תחנת הכוח: "חשד כבד כי OPC-נוי נקטה התנהלות כוחנית אסורה ובלתי חוקית בעליל"; תגובת OPC-נוי: "טענות מגוחכות של גוף שכשל בניהול ההתמודדות במכרז"

 רן שלח, מנהל קרן נוי, ניסה להתערב בהחלטות גופים מממנים של דליה אנרגיה בהצעה למכירת תחנת הכוח אשכול. הדברים עולים הן ממכתב של דליה אנרגיה שנשלח היום לוועדת המכרזים של חברת החשמל והן מציטוט ישיר מפרוטוקול פגישה של קבוצת OPC וקרן נוי עם ועדת המכרזים.

דליה כתבה במכתב שנשלח בידי בא כוחה, עו"ד אהרון מיכאלי, כי שלח אמר אמירה חמורה בפרוטוקול הדיון. בציטוט של שלח נאמר כי "בנק הפועלים הבטיח לי שהוא לא ייתן לדליה הצעה טובה יותר מאשר ההצעה שהוא נתן לנו. דליה לא תעמוד בהצעה שלה. ואתם יודעים איך אני יודע? כי מי שאמורים לממן אותה הם גם גופים מוסדיים וגורמים שהם בעלים בקרן נוי, ואני לא אתן להם לממן את דליה".
בהמשך בפרוטוקול כשנשאל על ידי נציג ועדת המכרזים אם נכון מבחינתו לומר דבר כזה, שלח נסוג מעט.
"מדובר באמירה חמורה של בעל הדבר עצמו", נכתב במכתב של דליה. "עולה חשד כבד כי OPC-נוי ניצלה את כוחה העצום במשק האנרגיה הישראלי ונקטה התנהלות כוחנית אסורה ובלתי חוקית בעליל, בניסיון נואל למנוע מגורם מתחרה לגייס כספים ולשלם את התמורה הראויה בעד נכס ציבורי יקר ערך". כך מאשימה דליה אנרגיה את המתחרה OPC וקרן נוי, ודורשת מוועדת המכרזים את הפרוטוקולים המלאים של דיוני הוועדה. בקשה דומה הגישו קרן נוי ו-OPC.
דליה הציעה עבור התחנה 12.375 מיליארד שקל, אבל הגורמים המממנים, ובראשם בנק הפועלים, נסוגו מכוונתם לממן את העסקה לאור הפער העצום מההצעה השנייה עבור התחנה במכרז של חברת החשמל, OPC ונוי שהציעו 7.088 מיליארד שקל. דליה נאלצה לסגת והגישה הצעה מתוקנת חדשה של 9 מיליארד שקל. OPC ונוי דרשו להכריז עליהן כמנצחות, אבל חברת החשמל החליטה לקיים מכרז חוזר במחיר התחלתי של 9 מיליארד שקל. OPC ונוי צפויות לעתור לבית המשפט לעצור את המהלך.
מקבוצת OPC-נוי נמסר: "מדובר בטענות מגוחכות של גוף שכשל בניהול ההתמודדות במכרז ונתן הצעה מופרכת של 12.4 מיליארד שקל, אשר מיד עם פרסומה בציבור נדחתה על אתר על ידי שוק ההון ובקרב המממנים ופסה מן העולם. בצעד נואש ולא אלגנטי, מנסה דליה אנרגיה לטייח את הכישלון של מנהליה והדירקטורים - ולברוח מאחריות. לא בושה להודות בטעות שעשתה דליה ובנזק למשק הישראלי ולמשקיעים. במקום לקחת אחריות, נוהגת דליה בבריונות ובניסיונות הפחדה במטרה להסיט את האש מכישלונה. מהלכים אלו לא יועילו".
 
כלכליסט | גולן חזני | 31.7.23

מחירי סחורות
מדדי נפט וזהב
EIA today in energy